Škola dnes História školy Strategické ciele školy Úspechy školy Školský obvod Zvonenie Zoznam žiakov - september 2014 Termíny prázdnin 2014/2015 Vzdelávací program 2014/2015 Záujmové útvary 2014/2015 Rozvrh telocvične popoludní 2014/2015 Správa o činnosti 2012/2013 Zoznam pedagogických pracovníkov 2014/2015 Učitelia I. stupeň 2014/2015 foto Učitelia II. stupeň 2014/2015 foto Vychovávateľky ŠKD 2014/2015 foto Výchovný program ŠKD Správa o činnosti 2013/2014

Úspechy školy

Priority, zameranie, úspechy a vybavenie Základnej školy na Ul. Rastislavova v Prievidzi

Škola je vo svojom ŠkVP zameraná prioritne na podporu talentovaných detí v oblasti matematiky a prírodovedných predmetov, ktorých vzdelávanie prebieha na II. stupni v tzv. matematických triedach. Týmto sa súčasne orientuje okrem iného na podporu environmentálnej výchovy a výchovy k tvorbe a ochrane životného prostredia. V tejto oblasti reprezentuje škola seba aj mesto v mnohých súťažiach, olympiádach a projektoch.

• Súťaže v školskom roku 2013/2014
  • Matematicko-prírodovedné nadanie je rozvíjané nielen zaradením nadaného žiaka do matematickej triedy od 5. roč., ale aj prostredníctvom záujmovej činnosti v danej oblasti, napr. ZÚ – matematický ( pre I. st., Matix – II. st.), informatický (3 krúžky), mladý výskumník
  • Aj keď škola nie je zameraná na šport, snažíme sa vytvárať priestory a podmienky pre svojich žiakov aj v tejto oblasti a tak podporovať pohybové aktivity ako aj športové talenty, ktoré v škole máme:
  1. ZÚ – volejbal, florbal, stolný tenis, malý futbal, turistika, sportfun...
  2. budovanie športovo-rekreačného areálu (doskočisko, bežecká dráha, multifunkčné ihrisko ...)

Uvedené úspechy a aktivity školy sú spracované za posledný rok, ale nepochybne sú dôkazom, že škola disponuje vysoko vyspelým, odborným a kreatívnym učiteľským zborom, ktorý so žiakmi pracuje a ktorého členovia napriek zvýšeným nárokom na ich prácu sa systematicky vzdelávajú a zdokonaľujú vo svojej profesii.

Škola úspešne dokončila projekt ESF pod názvom „Zvýšenie digitálnej gramotnosti učiteľov, tvorba a využitie učebných materiálov ZŠ na Rastislavovej ulici v Prievidzi. Cieľom projektu bolo zvýšiť kvalifikáciu pedagógov v našej škole za účelom využiť vo vyučovaní techniku IKT a zmeniť spôsob vyučovania. Medzi špecifické ciele projektu patrilo zvýšenie zručností pedagógov pri práci v oblasti IKT získaním certifikátu ECDL, ako aj zmena a skvalitnenie vzdelávanie žiakov zavedením prvkov digitálneho a  projektového vyučovania. V rámci tohto projektu vznikol okrem iného internetový eduportál školy, na ktorom je zverejňovaná tvorba pedagogických zamestnancov v oblasti učebných materiálov v digitálnom prostredí. Tiež bol touto cestou vytvorený internetový školský časopis, do ktorého žiaci aj učitelia pravidelne prispievajú.

Získané kompetencie v rámci uvedeného projektu si od vtedy zdokonalilo

• 26 pedagógov formou inovačného vzdelávania pod názvom Využívanie informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní
  • 31 pedagógov formou aktualizačného vzdelávania pod názvom Využitie interaktívnej tabule vo vyučovaní.

Skutočnosť, že pedagogickí zamestnanci sa systematicky vzdelávajú a zdokonaľujú potvrdzuje zapojenia sa školy do 5-ti programov kontinuálneho vzdelávania v školskom roku 2013/2014 a v tomto trende pokračujeme naďalej. Získané a v praxi overené digitálne kompetencie našich pedagógov využíva aj MPC a spolupracuje s 2-mi pedagógmi našej školy, ktorí sú učiteľmi kontinuálneho vzdelávania IKT (lektori) Tzn., že naša škola má kvalitný pedagogický zbor, ktorý ide s potrebami doby a prostredníctvom vlastného vzdelávania podporuje zavádzanie inovatívnych metód do vyučovania v škole 21. storočia.

S modernizáciou a inovatívnosťou edukačného procesu súvisí samozrejme aj materiálno-technické vybavenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Napriek dlhodobo pretrvávajúcim problémom v oblasti financovania školstva, naša škola kladie dôraz na efektívne a hospodárne narábanie so svojim rozpočtom a postupne školu aj cestou získavania mimorozpočtových zdrojov modernizuje. V súčasnosti má škola k dispozícii:

• 5 učební s možnosťou využívania interaktívnej tabule
  • 3 učebne IKT
  • 5 odborných učební na podporu matematicko-prírodovedných predmetov
  • 2 odborné učebne na podporu vyučovania humanitno-spoločenských predmetov

Spolu má ZŠ v rámci odborných učební toto technické vybavenie:

• 5 interaktívnych tabúľ
  • 37 počítačov
  • 28 notebookov
  • 12 dataprojektorov
  • 5 vizualizérov
  • 1 učebňa kontinuálneho vzdelávania – projekt schválený na základe spolupráce so vzdelávaním pedagógov v našom okrese; projekt je v súčasnej dobe zrealizovaný, škola touto cestou získala 21 notebookov, 1 dataprojektor, 1 wifi router. Notebooky sú vybavené aplikačným softvérom.

Z 9-tich pavilónov školy (1 pavilón je telocvičňa) má škola 4 pavilóny pokryté internetom (LAN) a WIFI sieť vo zvyšných pavilónoch.

Záver

Veríme, že uvedené informácie sú dôkazom o tom, že mesto Prievidza zabezpečuje prostredníctvom základných škôl a ich učiteľov kvalitný  výchovno-vzdelávací proces, ktorému napriek racionalizácii škôl nehrozí žiadna ujma na jeho súčasnej úrovni vo všetkých oblastiach a dovolíme si tvrdiť, že neexistuje dôvod tieto skutočnosti spochybňovať.