Špeciálny pedagóg

Základné informácie

Špeciálny pedagóg uskutočňuje odbornú špeciálno-pedagogickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a v správaní, zdravotne znevýhodneným žiakom v čase vyučovania.

Poskytuje individuálne a skupinové špeciálno-pedagogické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania  žiakom, rodičom a pedagogickým zamestnancom základnej školy.

Spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii IVVP pre žiakov so ŠVVP, následne realizuje jeho aplikáciu v praxi.

Mgr. Veronika Svitková

kontakt:

ODBORNÉ PORADENSTVO A KONZULTÁCIE  (konzultačné hodiny):

• denne
  • 7,00 – 8,30 administratíva
  • 8,30 – 13,30 individuálna práca so žiakmi a s triednymi kolektívmi
  • od 13,00 hod. – konzultačná a poradenská činnosť pre žiakov, pedagógov a rodičov vo vopred dojednanom čase.

Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý je v zmysle organizačného poriadku ZŠ priamo podriadený riaditeľke Základná škola, Rastislavova ulica 416/4 v Prievidzi. Podľa § 22 Zákona .č. 317/2009 Z.z. pedagogických a odborných zamestnancoch vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálno-pedagogického individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie žiakom so špeciálnymi  výchovno-vzdelávacími potrebami.

Špeciálny pedagóg podáva pomocnú ruku deťom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická porucha učenia, porucha správania, ktoré majú zmyslové postihnutie, deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou, s intelektovým nadaním, deťom so sociálne znevýhodneného prostredia.

Na základe odporúčania poradenského zariadenie sa deti s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou individuálnej integrácie – individuálneho začlenenia v bežnej triede ZŠ.

Prečo je výhodné, aby na škole pôsobil školský špeciálny pedagóg?

Výhodou školy so školským špeciálnym pedagógom je to, že dieťa nemusí dochádzať na reedukácie porúch učenia do poradenských zariadení, ale starostlivosť o dieťa je zaistená priamo v škole.

Čo je náplňou práce školského špeciálneho pedagóga?

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je

• priama práca so žiakmi (individuálna pomoc žiakovi na vyučovacej hodine), ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia, priama práca so žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení, správaní, so žiakmi s intelektovým nadaním
  • poskytovanie špeciálno-pedagogického poradenstva a konzultácií žiakom, zákonným zástupcom žiakov a pedagogickým zamestnancom
  • pomoc triednym učiteľom pri vypracovaní  IVVP  pre individuálne začlenených žiakov
  • v prípade potreby zabezpečenie pomôcky deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (tabuľky a pod.)
  • príprava a zhromažďovanie materiálov pre prácu  s deťmi (pracovné listy, výukové programy, didaktické pomôcky, cvičenia a pod.).
  • konzultácia a spolupráca s odbornými zamestnancami poradenských
  • spolupráca s vedením ZŠ,  učiteľmi - usmerňovanie ich práce so začlenenými žiakmi
  • zakladanie, vedenie, triedenie a aktualizácia dokumentácie k jednotlivým žiakom so ŠVVP
  • úzka spolupráca pri organizačnom zabezpečení Testovania 9 a umiestňovaní žiakov so ŠVVP na stredné školy
  • spolupráca pri organizovaní zápisu do 1.ročníka

Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne - na vyučovacej hodine alebo mimo triedy. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.