Úvod Plán koordinátora

Koordinátor pre ľudské práva

Koordinátor pre ľudské práva a prevenciu sociálno-patologických javov

Ing. Ružena Minichová

Prevencia sociálno-patologických javov

V podmienkach súčasnej spoločnosti, ktorá na mladých ľudí kladie vysoké nároky v rôznych oblastiach, značnej časti mladých ľudí sa nedarí z rôznych dôvodov primerane a zodpovedne  vyrovnať sa s osobnými a sociálnymi požiadavkami, konfliktami, školskými problémami a rôznymi náročnými životnými situáciami. Riešením potom pre nich býva zneužívanie drog a alkoholu, záškoláctvo, šikanovanie, vandalizmus a ďalšie formy nežiaduceho správania sa spadajúceho do oblasti sociálno-patologických javov.

Prioritnou oblasťou boja proti sociálno-patologickým javom sú projekty zamerané na formovanie vzťahu k zdravému životnému štýlu, ochranu telesného a duševného zdravia, odstraňovanie zdraviu škodlivých vplyvov a prevenciu rizikového správania (násilie, šikanovanie, záškoláctvo, agresivita, delikvencia, kriminalita, drogové závislostí, zneužívanie, prejavy extrémizmu, terorizmu, HIV/AIDS, obchodovanie s ľuďmi), na podporu zdravého životného štýlu, zlepšenie psychosociálnej klímy a podporu duševného zdravia.

V školskom roku 2018-2019 sa naša škola zapojila do projektu NNTB, ktorý pracuje na princípe webovej aplikácie online anonymnej schránky dôvery, kde žiaci môžu upozorniť na šikanovanie.  Nenech to být je projekt spoločnosti FaceUp Technology, za ktorým stoja samotní študenti. Spoločne so Scio a s podporou MŠMT bojujú so šikanou, sexuálnym obťažovaním, vylučovaním z kolektívu a ďalšími sociálnymi problémami na školách po celom svete.

Úlohy koordinátora prevencie :

• Plní úlohu školského poradenstva v otázkach prevencie drogových a iných závislostí.
  • Osobitnú pozornosť venuje žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia (ohrozeného sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko vývinu sociálno-negatívnych javov, vrátane drogových závislostí.
  • Zabezpečuje koordináciu prevencie ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. V rámci aktivít školy poskytuje preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom.
  • Sprostredkúva prepojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami a mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa prevenciou.
  • Koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu protidrogovo-výchovnú a informačnú činnosť pedagogických pracovníkov v škole pri dlhodobom systematickom sledovaní a hodnotení vývinu žiakov ohrozených drogovou závislosťou a inou sociálnou patológiou.
  • Informuje žiakov, ich rodičov (prípadne zákonných zástupcov) o činnosti preventívnych poradenských a iných odborných zariadení a o možnostiach prevencie drogových a iných závislostí.
  • V rámci svojej preventívnej činnosti úzko spolupracuje s výchovným poradcom v škole a s príslušnými poradňami, ktoré poskytujú metodickú pomoc.

Stránky venované problému drogy:

Kde hľadať pomoc:

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

Bakalárska 727/2, Prievidza, 97101

• Centrum pre liečenie drogových závislostí Žilina