Základné informácie

Školský psychológ

Základné informácie

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v ZŠ.

Poskytuje individuálne a skupinové psychologické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania žiakom, zákonným zástupcom a inkluzívnemu tímu základnej školy.

Mgr. Marek Falat, PhD.

kontakt:

ODBORNÉ PORADENSTVO A KONZULTÁCIE  (konzultačné hodiny):

• denne
  • 7,30 – 8,30 administratíva
  • 8,30 – 13,30 individuálna práca so žiakmi a s triednymi kolektívmi
  • od 13,00 hod. – konzultačná a poradenská činnosť pre žiakov, pedagógov a rodičov vo vopred dojednanom čase.

Kto je školský psychológ?

Školský psychológ je jedným z článkov systému výchovného poradenstva, pracuje priamo v školách a v školských zariadeniach, kde vykonáva psychologickú činnosť na pomoc deťom, poskytuje informácie a poradenské služby zákonným zástupcom a pedagógom.

Primárnym cieľom práce školského psychológa je poskytovať odborné psychologicko-edukačné služby žiakom, rodičom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia využitím moderných foriem a metód identifikačno-diagnostickej, konzultačno-poradenskej, nápravno-korektívnej a preventívnej práce.

V súčasnosti sa v psychologickej činnosti školských psychológov v školách a školských zariadeniach uprednostňujú preventívne aktivity. Od školských psychológov sa požaduje uskutočňovať primárnu prevenciu  s cieľom vytvárať optimálne sociálne, výchovné a vzdelávacie podmienky, ktoré by predchádzali, zabraňovali či eliminovali vznik sociálno-patologických javov (akými sú agresivita, šikanovanie, intolerancia, záškoláctvo, delikvencia, drogová závislosť a i., ale aj narastajúci stres, vyčerpanosť, napätie a konflikty medzi rovesníkmi ako aj učiteľmi a žiakmi) a zabezpečovali  harmonický osobnostný rozvoj a psychické zdravie žiakov a pedagógov.

Hlavné činnosti školského psychológa:

• Pravidelné návštevy v triedach  a konzultácie s vyučujúcimi a špeciálnym pedagógom, cieľom ktorých je predchádzanie problémov žiakov v učení a správaní, ich včasné odhaľovanie a predchádzanie zhoršovaniu stavu.
  • Individuálna práca so žiakmi podľa aktuálnych potrieb školy a rodičov
  • Sledovanie úrovne školskej spôsobilosti a pripravenosti detí vstupujúcich do školy
  • Práca s triednymi kolektívmi
  • Psychologické poradenstvo v oblasti:
    • výchovno-vzdelávacích problémov
    • zvládania stresových situácií v škole a rodine, vytvárať atmosféru bez stresu, napätia a úzkosti
    • školskej neúspešnosti
    • problematického začlenenia do kolektívu, vyvíjať také aktivity, ktoré zlepšujú vzťahy medzi žiakmi a posilňujú schopnosť pomáhať, dôverovať a spolupracovať
    • adaptačných ťažkostí na prostredie školy u žiakov 1. ročníka a nových žiakov