Výsledky výberu do matematickej triedy budúci 5. ročník Matematické triedy Kritériá pre zaradenie do matematickej triedy

Matematická trieda 2023/2024

Kritériá pre zaradenie do matematickej triedy

1. Trieda s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov (ďalej matematická trieda) je zriadená od 5. ročníka pre žiakov, ktorí majú zvýšený záujem o matematiku a prírodovedné predmety, resp. pre žiakov študijného typu.
  2. Obsahová a organizačná štruktúra vzdelávania v takejto triede je upravená, zaraďujú

sa témy rozširujúceho a doplňujúceho učiva, sú posilnené počty hodín matematiky a prírodovedných predmetov.

1. Do matematickej triedy žiaka môže prihlásiť iba jeho zákonný zástupca, a to prostredníctvom písomnej žiadosti.
  2. Rozhodnutím riaditeľky školy bude do matematickej triedy od 5. ročníka zaradený žiak (resp. z iných škôl prijatý žiak) na základe:
  1. študijných výsledkov dosiahnutých v 4. ročníku (I. polrok); priemer do 1,5
  2. úspechov (umiestnenie) v matematických súťažiach a olympiádach
  3. účasť a úspechy aj v iných vedomostných súťažiach
  4. identifikácie a overenia vedomostí a zručností žiakov, ktoré je možné klasifikovať ako predpoklad pre úspešné štúdium v matematickej triede, a to prostredníctvom interného testu školy vypracovaného v zmysle vzdelávacích štandardov (termín spravidla v júni príslušného školského roku)
  1. Interný test školy je obsahovo zameraný na základné učivo a učivo, ktoré je z hľadiska

profilu absolventa najdôležitejšie.

1. Termín identifikácie a kritériá za účelom overovania úrovne vedomostí, zručností a nadania pre štúdium v matematickej triede zverejní riaditeľstvo školy na svojom webovom sídle najneskôr do 31. apríla príslušného školského roku.
  2. Žiaka, ktorý preukáže predpoklady na plnenie povinnej školskej dochádzky v matematickej triede,  riaditeľka školy zaradí (kmeňový žiak) alebo rozhodnutím prijme (nového žiaka) na štúdium v tejto triede.
  3. Žiak je do matematickej triedy prijatý iba podmienečne.
  4. Žiaka, ktorý počas štúdia v matematickej triede prestane dosahovať požadované výchovno-vzdelávacie výsledky, najmä ak má prospech trvalo horší ako sa uvádza v bode 14) alebo má vážne výchovné problémy, preradí riaditeľka školy  do príslušnej triedy školy, v ktorej má plniť povinnú školskú dochádzku.
  5. Žiak, v zmysle bodu 9) bude preradený do bežnej triedy príslušného ročníka na konci klasifikačného obdobia po prerokovaní  v pedagogickej rade a po oznámení zákonnému zástupcovi žiaka.
  6. Ak o preradenie žiaka požiada zákonný zástupca žiaka, riaditeľka preradí žiaka na konci klasifikačného obdobia.
  7. Do matematickej triedy môže riaditeľka školy so súhlasom zákonného zástupcu preradiť aj žiaka z bežnej triedy ročníkov 5. – 8., ktorý dlhodobo dosahuje požadované výchovno-vzdelávacie výsledky, zapája sa do vedomostných súťaží a prejaví vážny záujem o štúdium v tejto triede. Preradenie je však ovplyvnené aktuálnym počtom žiakov v matematickej triede.
  8. Počas školského roka môže riaditeľka školy podmienečne zaradiť do  matematickej triedy aj nového žiaka, ktorý si plnil povinnú školskú dochádzku na úrovni nižšieho stredného vzdelávania na inej základnej škole alebo v príslušnom ročníku OGY a predložením vysvedčenia preukáže úroveň svojich študijných výsledkov. Zároveň sa zohľadňuje aj účasť žiaka, resp. jeho úspechy v okresných a postupových kolách predmetových olympiád.
  9. Podmienky a kritériá pre štúdium v triedach s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov:
  1. žiaci 4. ročníka
  • priemer študijných výsledkov nie horší ako 1,5
  • zohľadňujeme umiestnenie v okresnom kole Pytagoriády
  • absolvovanie testu
  • žiaci 5. ročníka
  • priemer študijných výsledkov nie horší ako 1,5
  • zohľadňujeme umiestnenie v okresnom kole matematickej olympiády a Pytagoriády
  • absolvovanie testu
  1. žiaci 6. ročníka
  • priemer študijných výsledkov nie horší ako 1,6
  • max. 2 predmety klasifikované stupňom nie horším ako dobrý
  • umiestnenie v okresnom kole predmetovej olympiády
  1. žiaci 7. - 8. ročníka
  • priemer študijných výsledkov nie horší ako 1,7
  • max. 3 predmety klasifikované stupňom nie horším ako dobrý
  • umiestnenie v okresnom kole predmetovej olympiády.

Prerokované pedagogickou radou 11.04.2022