V dnešnej dobe problém so spracovaním elektroodpadu narastá. Masívna produkcia elektrospotrebičov, znížená cena predaja, pocit prestíže a náš súčasný spôsob života neustále zvyšujú dopyt po novom tovare, na čo dopláca celé životné prostredie a najviac krajiny globálneho juhu. Z tých sa totižto stávajú skládky toxického a nebezpečného odpadu.
Nezisková organizácia Živica sa v spolupráci so spoločnosťou SEWA rozhodla tejto problematike venovať väčšiu pozornosť a pre školy pripravila možnosť zapojiť sa do projektu „ElektroOdpad – Dopad“.
Cieľom projektu je poukázať na životný cyklus elektrospotrebičov od ich výroby, cez každodenné používanie až po likvidáciu. Ukázať žiakom možnosti vlastného zodpovedného správania sa v tejto téme. Dokumenty, ktoré nám koordinátorky projektu prezentovali, sú dôkazom toho, že nemáme byť ľahostajní voči ochrane životného prostredia a za kúpou nových modelov mobilných telefónov stojí veľká námaha a drina, ktorú musia vynaložiť ľudia a deti, ktoré v lomoch zostarnú a mnohokrát i zomrú v dôsledku neľudských pomerov, v ktorých musia pracovať, aby prežili.
Seminár bol pre nás veľmi prínosný. Prinútil nás zamyslieť sa nad negatívnymi dopadmi ťažby nerastných surovín, výroby elektrospotrebičov a recyklácie elektronického odpadu na životné prostredie...
Bc. Beata Wéberová