Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia.
Svojimi aktivitami výrazne zasahujeme do toho, ako vyzerá príroda a svet okolo nás. Ľudia menia štruktúru krajín, ťažia lesy, likvidujú mokrade, lúky a ostatné cenné biotopy, odstraňujú brehové porasty, znečisťujú prírodu odpadom. Je potrebné aby si každý z nás, celá ľudská spoločnosť uvedomila dôležitosť svojho správania sa ku krajine a k životnému prostrediu.
Separovanie, resp. triedený zber komunálnych odpadov t.j. odpadov od občanov je činnosť, pri ktorej sa oddelia zložky komunálnych odpadov. Hlavný význam separovania spočíva v tom, aby si ľudia uvedomili, že máme na Zemi množstvo odpadkov a recyklovaním šetríme životné prostredie.
Aj na Slovensku sa konečne začína riešiť problematika likvidácie kuchynského odpadu zberom do označených nádob na to určených.
Pre ľudstvo je dôležité pôsobiť na utváranie človeka, ktorému bude záležať na osude našej modrej planéty.
Mgr. P. Maťugová