Naozaj je to tak! Piataci sa o tom sami presvedčili na návšteve v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi 24. apríla. Sami zistili, čo všetko staré mince a bankovky vo svojom obraze odrážajú. Neprišli na to sami. Touto cestou ich previedol naslovovzatý odborník – numizmatik.
Zbieranie starých platidiel nie je len zábava. Piataci zistili, že podľa kvality mincí a podľa ich obsahu sa dá zistiť, aký bol kráľ mocný či kráľovstvo bohaté. Spoločne s odborníkmi pátrali po najstarších minciach na Slovensku. A veru museli zájsť ďaleko do histórie. A zašli nie len ďaleko v čase, ale ja v priestore. Budúci historici už vedia, že z našich toliarov sa stali ďaleko za morom doláre a ťažké mešce sme mohli vymeniť za peňaženky vďaka Márii Terézii, ktorá zaviedla v Uhorsku prvé bankovky, ktoré sa volali bankocetle. Papierovým peniazom dlho nikto neveril, no zvykli sme si.
Hrdosť na naše Slovensko sa zrkadlí aj v nejednej minci, ktorou sa platí dodnes na celom svete. Mincovňa v Kremnici je najdlhšie súvisle pracujúcou mincovňou na svete a dodnes vytvára prekrásne mince či medaily.
Určite najzaujímavejšou skúsenosťou pre piatakov bola možnosť staré bankovky a mince držať vo svojich rukách a skúmať ich váhu, papier či farbu. Uznajte sami, že takáto možnosť nepríde každý deň !
Dnes už piataci vedia, že peniaze nie sú len prostriedkom na zabezpečenie toho, čo potrebujú, ale sú aj zrkadlom histórie a životov dávno minulých. Vedia, že sú pre historika zdrojom informácií a zrkadlom zmien, ktoré budú na dejepise spoznávať. A verte mi, že spoznávať históriu takto priamo, doslova na vlastnej koži, ich bavilo a nikto sa nenudil! Fotoalbum
Mgr. Ž. Pastieriková