V minulosti mali masky dôležitý rituálny význam. Tie fašiangové boli najmä zvieracie a vyzerali strašidelne. Čím bola maska strašidelnejšia, tým mala väčšiu moc a ľudia verili, že démoni a zlí duchovia sa vyplašia a nebudú ich obťažovať. Ešte aj dnes sa v niektorých slovenských regiónoch konajú fašiangové sprievody s rôzne zamaskovanými účastníkmi. Kedysi nesmel chýbať Turoň, medveď či vlk, dnes sa prezliekajú muži za ženy a, naopak, v maskách sa vždy zvýrazňujú atribúty výzoru, charakteru alebo zlozvykov opačného pohlavia.
V školskom klube detí sme si pripomenuli tradície karnevalom na snehu s cieľom rozvíjať u detí vzťah k ľudovým tradíciám a zvyklostiam, prezentovať ich medzi spolužiakmi.
Deti si pod vedením pani vychovávateliek vyrobili rôzne karnevalové masky, čiapky, klobúky, ktoré prezentovali počas karnevalového šantenia na školskom dvore, kde sa stretli zvieratká, princezné, bojovníci, no i šašovia v pestrofarebných čiapkach, ktoré vyčarili na detských tváričkách úsmev.
Tešíme sa, keď si podobnú veselicu na snehu budeme môcť na rok zopakovať. Veď detské radovánky na snehu prinášajú zážitky, na ktoré sa dlho spomína.... Fotoalbum
Bc. B. Wéberová